Wieczór na żółtym papierze – II spotkanie z cyklu „BUŁka z poezją”

Biblioteka UŁ zaprasza na „Wieczór na żółtym papierze”, który odbędzie się 15 stycznia 2016 r., o godz. 18:00 w sali 302. O książce „Wiersze na żółtym papierze” Kacpra Płusy opowiedzą autor oraz Marek Czuku. To kolejne spotkanie z cyklu „BUŁka z poezją” organizowanego przez Bibliotekę UŁ.

Informacje o książce:

Zbiór nosi tytuł „Wiersze na żółtym papierze”. Zawiera w sobie 3 części:

„Historię choroby”, która jest zapisem pobytu w szpitalu psychiatrycznym, „Wiek klęski”, a więc wiersze miłosne i erotyczne skomponowane tak, aby można je było czytać jak poemat. Umieszczone w takiej kolejności, aby czytane po sobie stanowiły historię człowieka, który w miarę upływu czasu wyrzeka się ideału romantycznej miłości, idzie na kompromisy, wreszcie doprowadza go to do całkowitego upadku. Trzecia część – „Epistolarium” – to korespondencja duchowa z ważnymi dla mnie artystami, zwykle dotkniętymi problemami zdrowotnymi, w większości należący do nurtu artystów wyklętych i z różnych powodów wykluczonych społecznie. Całość składa się na obraz poszukiwań młodego mężczyzny w najważniejszych dla niego sferach życia.

Informacje o gościach spotkania:

Kacper Płusa – rocznik 92’. Wydał tomy poetyckie „Ze skraju i ze światła” (Łódź 2012), za który otrzymał Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny, wyróżnienie na festiwalu Złoty Środek Poezji w Kutnie oraz był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia oraz „Wiersze na żółtym papierze” (Świdnica 2015). Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za rok 2014. Jest studentem IV roku filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Mieszka w Łodzi.

Marek Czuku (prowadzący), ur. W 1960 r. w Łodzi, gdzie mieszka do tej pory. Z wykształcenia fizyk i polonista (Uniwersytet Łódzki). Wydał dotąd jedenaście zbiorów poetyckich: „W naszym azylu” (Warszawa, 1989), „Książę Albański” (Łódź, 1991), „Jak kropla deszczu” (Łódź, 1998), „Ziemia otwarta do połowy” (Łódź 2000), „Przechodzimy do historii. 44 wiersze z lat 1998-1999” (Łódź, 2001), „Którego nie napiszę” (Łódź, 2003), „Ars poetica” (Warszawa, 2006), „Inny wybór wierszy” (Warszawa, 2007), „Forever” (Sopot, 2010), „Facet z szybą” (Szczecin, 2012), „Nietrwała kompozycja. Wiersze metafizyczne i religijne” (Ostrów Wlkp., 2013) oraz arkusz „Kwartet Literacki” (Wrocław, 2009; wraz z K. Bilicą, T. Lirą-Śliwą i J. Mrzigodem).

Oprócz wierszy pisze małe formy prozatorskie, recenzje, szkice, felietony, piosenki oraz teksty publicystyczne. Publikował w wielu pismach literackich i kulturalnych, m.in. na łamach „Twórczości”, „Nowych Książek”, „Odry”, „Akcentu”, „Toposu”, „Kwartalnika Artystycznego”, „Więzi”, „Frazy”, „Frondy”, „Nowej Okolicy Poetów”, „Tygla Kultury”, „Wyspy”, „Śląska”, „Migotań”, „Latarni Morskiej”, „Gazety Kulturalnej”, „Kroniki Miasta Łodzi”, „Kalejdoskopu”, „Lamelli”, „Protokołu Kulturalnego”, „sZAFy”, „Siódmej Prowincji”, „EXLibrisu 43bis”, „Na Stronie”, „Co słychać w Andrzejowie”.

Swoją twórczość prezentował w Internecie, radiu i telewizji, a także za granicą (w Szwecji, Irlandii, USA, Serbii, Austrii, Francji, Belgii oraz na Litwie). Tłumaczony na język angielski, niemiecki, hiszpański, szwedzki, serbski, chorwacki, czeski, rosyjski oraz hindi. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz do Academia Europaea Sarbieviana. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Osobista strona internetowa: www.czuku.net.

Kontakt
Justyna Jeżyk-Wojtecka

justyna.jerzyk@lib.uni.lodz.pl

Tel. 42 635 60 58

About the Author: Michał Kuran