„Logopedia Młodych” – VI edycja konferencji za nami

9 marca na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się już VI edycja konferencji „Logopedia Młodych”, która po raz pierwszy po pandemii przybrała formę stacjonarną.

Organizatorami tego wydarzenia było Studencko-Doktoranckie Logopedyczne Koło Naukowe Uniwersytetu Łódzkiego oraz Koło Naukowe Młodych Logopedów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Tego dnia Łódź powitała promieniami słońca prawie 100 pasjonatów logopedii z całej Polski!

Konferencja rozpoczęła się od wykładów mistrzowskich, podczas których audytorium miało możliwość wysłuchać 3 wystąpień wybitnych badaczy, wykładowców, a zarazem praktyków w dziedzinie logopedii – Pani Doktor Moniki Kaźmierczak (UŁ), Pani Profesor Katarzyny Węsierskiej (UŚ) oraz Pana Doktora Mateusza Szurka (UŁ). Poruszyli oni tematykę nowych nurów myślenia i mówienia o giełkocie oraz jąkaniu, jak również wykorzystania metody Nonviolent Communication (NVC) w terapii zaburzeń głosu.

dr Matuesz Szurek podczas wystąpienia

„Logopedia Młodych” jest konferencją, która została stworzona przede wszystkim z myślą o dopiero rozpoczynających swoją ścieżkę naukową, studentkach i studentach logopedii. Z tego również powodu, po wykładach mistrzowskich, słuchacze mieli możliwość wysłuchania aż 13 referatów, podzielonych na 4 sesje studenckie, w których prezentujący omawiali wyniki swoich badań naukowych. Niezaprzeczalnie referenci podkreślili, że logopedia jest niesamowicie szeroką dziedziną nauki! Tematy ich prezentacji, mimo wspólnego czynnika – logopedii, prezentowały naprawdę różne jej oblicza.

Uczestnicy konferencji

Ostatnią, lecz nie mniej ważną częścią konferencji, było forum logopedycznych kół naukowych, podczas których przedstawiciele aż 7 logopedycznych ośrodków akademickich z całej Polski (Lublina, Poznania, Gdańska, Warszawy, Krakowa, Katowic oraz Łodzi) zaprezentowali swoją dotychczasową działalność oraz plany na najbliższe miesiące.

Konferencja prócz zdobycia nowej wiedzy i doświadczenia, umożliwiła również uczestnikom nawiązanie nowych znajomości, które mogą zaowocować współpracą naukową w przyszłości.

Tekst: Małgorzata Krzemińska
Zdjęcia: mgr Angelina Kusowska