Święto języka ojczystego na Wydziale Filologicznym

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (MDJO) już za nami. Tegoroczna edycja wydarzenia była wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy w przygotowania włączyły się wszystkie koła naukowe działające przy Instytucie Filologii Polskiej i Logopedii UŁ.

W organizację imprezy zaangażowały się:

  • Dialektologiczne Koło Naukowe;
  • Koło Naukowe „wKoło Języka”;
  • Koło Naukowe Edytorów;
  • Koło Naukowe Glottodydaktów;
  • Koło Naukowe Językoznawców;
  • Koło Naukowe Kultury i Literatury Staropolskiej;
  • Koło Naukowe Kultury Literackiej XX i XXI Wieku;
  • Koło Pasjonatów Literatury i Sztuki XIX Wieku;
  • Koło Sympatyków Dydaktyki Polonistycznej;
  • Studencko-Doktoranckie Logopedyczne Koło Naukowe.

Członków kół wsparły również osoby niezrzeszone, w tym te, które przygodę z filologią polską rozpoczęły w bieżącym roku akademickim. W przeprowadzenie warsztatów i organizację stanowisk zaangażowało się łącznie ponad 80 studentów, doktorantów i wykładowców, co pokazuje, że MDJO na dobre wpisał się w akademicki kalendarz wydarzeń organizowanych na Wydziale Filologicznym.

Udział w przygotowaniach tego typu imprez kulturalnych daje możliwość praktycznego wykorzystania wiedzy zdobywanej podczas studiów, pozwala realizować pasje i rozwijać zainteresowania, zdobywać doświadczenie organizacyjne oraz — co szczególnie istotne — wpływa na ożywienie życie studenckiego i integrację społeczności akademickiej.

– podkreśla dr hab. prof. UŁ Anna Lenartowicz-Zagrodna, jedna z koordynatorek wydarzenia.

Stoiska

Filolog otwarty dla uczniów z całej Polski

W wydarzeniu wzięło udział 14 szkół — nie tylko z Łodzi i regionu łódzkiego, lecz także z województw: mazowieckiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i świętokrzyskiego. W murach Wydziału Filologicznego w miniony czwartek gościli uczniowie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Uniwersytetu Łódzkiego w Łodzi, XXX Liceum Ogólnokształcącego im. ks. bp. Ignacego Krasickiego w Łodzi, Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystyczno-Hotelarskich im. Władysława Grabskiego w Łodzi, Akademickiego Liceum Ogólnokształcącegp z Oddziałami Dwujęzycznymi im. prof. Zbigniewa Religi w Kutnie, Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Poddębicach, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Brzezinach, II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Wieluniu, Zespołu Szkół nr 2 im. gen. Józefa Bema w Milanówku, I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Turku, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Kłodawie, Liceum Ogólnokształcącego w Barcinie, Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie, I Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Władysława Sikorskiego we Włoszczowie oraz Centrum Kształcenia Awans w Kielcach. W sumie odwiedziło nas ponad 450 uczniów.

Ucznowie w auli A1

Spotkanie z Magdaleną Zawadzką profesjonalnie i z humorem

Gościem honorowym obchodów MDJO była Magdalena Zawadzka, laureatka tytułu „Mistrz Mowy Polskiej”. Rzadko zdarza się, żeby największa aula naszego wydziału niemal w całości wypełniła się publicznością. Blisko 400 osób, które wzięło udział w spotkaniu, miało okazję posłuchać opowiadanych z elegancją, piękną polszczyzną anegdot i refleksji o języku oraz polskiej kulturze. Słuchaczy rozbawił mistrzowski felieton Magdaleny Zawadzkiej stanowiący satyrę na panoszące się w języku polskim błędy. Bez wątpienia sprawdziło się tu stare powiedzenie Ignacego Krasickiego: „I śmiech niekiedy może być nauką, jeśli się z przywar nie z ludzi natrząsa”.

Magdalena Zawadzka

Publicznośc

Tekst: dr hab. prof. UŁ Anna Lenartowicz-Zagrodna
Redakcja: Biuro Promocji i Komunikacji Wydziału Filologicznego UŁ
Zdjęcia: Andrii Slavinskyi/ Eryk Woźniak/ Bartosz Burski