Konferencja naukowa
„Kobiety w działaniu”
w dn. 21.11.2019 r.

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego, Instytut Tolerancji oraz Ośrodek Problematyki Kobiet WSMiP UŁ (Women’s Studies Centre – Łódź) serdecznie zapraszają na konferencję „Kobiety w działaniu”, która odbędzie się w dniu 21 listopada br. Wykład plenarny wygłosi o 15. 15 prof. Magdalena Środa. Otwarcie konferencji w Auli A5 o godzinie 12 (w budynku przy ul. Pomorskiej 171/173).

Do dwóch paneli dyskusyjnych zaprosiliśmy działaczki społeczne i polityczki oraz organizacje zajmujące się prawami kobiet i herstorią, aby porozmawiać o aktywności politycznej kobiet, ich społecznym zaangażowaniu w inicjatywy lokalne i krajowe oraz o przywracaniu pamięci o kobietach związanych z Łodzią.

W panelu pierwszym zatytułowanym „Łódzkie działaczki – wczoraj i dziś” wezmą udział Izabela Desperak i Ewa Kamińska-Bużałek z Łódzkiego Szlaku Kobiet oraz Agnieszka Cytacka, autorka projektu społeczno-fotograficznego pt. „Łodzianki. Atlas piękna” realizowanego w 2019 roku (www.lodzianki.atlas-piekna.pl). Fundacja Łódzki Szlak Kobiet działa na rzecz pamięci o kobietach związanych z naszym miastem. Pokazuje tożsamość Łodzi z mniej oczywistej perspektywy. Popularyzację historii łodzianek traktuje nie jako cel sam w sobie, lecz jako narzędzie zmiany społecznej – w swoich działaniach towarzyszy jej krytyczne spojrzenie na stereotypową wizję roli kobiet w historii. ŁSK stawia sobie za cel budzenie refleksji nad pamięcią zbiorową oraz chęć pokazania wzorców osobowych sprawczych kobiet. Panel poprowadzi prof. Małgorzata Domagalska w Wydziału Filologicznego UŁ.

Do panelu drugiego zatytułowanego „Polityczki i działaczki społeczne” organizatorzy zaprosili Magdalenę Gałkiewicz (ekofeministkę, aktywistkę na rzecz praw człowieka, praw zwierząt i ochrony przyrody), Agnieszkę Łuczak (Pełnomocniczkę Prezydent Miasta Łodzi ds. Równego Traktowania, kandydatkę na prezydenta Tomaszkowa Mazowieckiego w 2014 roku), Agatę Kobylińską (pedagożkę, działaczkę na rzecz ruchów kobiecych, inicjatorkę wprowadzenia programu bezpłatnych i ciepłych posiłków dla dzieci w łódzkich szkołach), Katarzynę Lubnauer (posłankę na Sejm VIII i IX kadencji, pracowniczkę naukową na Wydziale Matematyki i Informatyki UŁ, współinicjatorkę obywatelskiego projektu „Świecka szkoła”), Monikę Mamulską (aktywistkę zaangażowaną w walkę o przywrócenie możliwości nauczania indywidualnego na terenie szkół przez uczniów z niepełnosprawnościami i specjalnymi potrzebami edukacyjnymi) oraz Martę Szymczyk (aktywistkę społeczną związaną obecnie z Centrum Praw Kobiet, autorkę profilu na temat edukacji „Nieszablonowa pedagożka”). Panel poprowadzi Aleksandra Różalska z Ośrodka Naukowo-Badawczego Problematyki Kobiet UŁ.

Szczegółowy program wydarzenia zamieszczamy poniżej.