Najnowsza monografia prof. Doroty Samborskiej-Kukuć: Twarze Draculi i inne pre-teksty metafizyczne. Zbiór studiów, szkiców i esejów.

„Impulsem tej książki był dialog. Zanim jednak do niego doszło, moje obcowanie z tekstami miało charakter wieczorny i to pod każdym względem: jako nurt zainteresowań prywatnych, odmiennych od głównego – badawczego, ale też jako zbiór nocnych, „sowich pytań”. Gdyby jednak nie konwersacje – żywiołowe i namiętne, ale przede wszystkim erudycyjne, niekiedy nawet epifaniczne – kształt tych dwunastu (z kilkudziesięciu) dokończonych tekstów byłby zapewne inny, być może nie tak synergiczny i nie tak wieloaspektowy, zapełniają je przecież nie tylko moje własne myśli, ale także rozmaite powidoki, pogłosy i asocjacje, których źródło stanowiły rozmowy ze Studentami i Doktorantami. To Oni udowodnili, że rozmowy o metafizyce w czasie dla humanistyki marnym, mają ogromny sens. To Oni byli moją inspiracją i to Im dedykuję tę książkę.”

(fragment wstępu do monografii: Dorota Samborska-Kukuć, Twarze Draculi i inne pre-teksty metafizyczne. Zbiór studiów, szkiców i esejów, Łódź: Primum Verbum 2018, ss. 148.)