W IBL PAN ukazała się książka dr Anny Wiśniewskiej-Grabarczyk pt. „Książki z Mysiej. Literatura w świetle poufnych Biuletynów urzędu cenzury z lat 1945–1956”

W IBL PAN ukazała się książka dr Anny Wiśniewskiej-Grabarczyk pt. Książki z Mysiej. Literatura w świetle poufnych Biuletynów urzędu cenzury z lat 1945–1956

W sytuacji toczącej się wojny wszystko inne schodzi na drugi plan, także literatura. Mając to w pamięci, dzielę się z Państwem opowieścią o PRL-owskiej cenzurze z nadzieją, że już za moment świat się opamięta.

 

 

***

Analizując Biuletyny, skupiałam się przede wszystkim na uchwyceniu, zrozumieniu i opisaniu strategii cenzorskich, jakimi posługiwali się pracownicy „Ministerstwa Prawdy”. Tekst (literacki) stanowił bez wątpienia punkt wyjścia moich dociekań, jednak nie udało się, bo i nie było takiego zamiaru, badać go w oderwaniu od autora. Biuletyny bowiem to kolejne świadectwo tego, przed jak niełatwymi wyborami stawali twórcy i z jak trudnymi konsekwencjami tychże musieli się mierzyć.

 

(A. Wiśniewska-Grabarczyk, Książki z Mysiej. Literatura w świetle poufnych Biuletynów urzędu cenzury z lat 1945-1956, fragment)

 

***
A. Wiśniewska-Grabarczyk oferuje czytelnikowi przewodnik po historii literatury polskiej doby PRL ‒ dziejach recepcji, genezy, historii powstania. To efekt rozległej i czasochłonnej kwerendy, jaką podjęła autorka w archiwach. Bardzo dobrym pomysłem ‒ poznawczo wartościowym ‒ jest zamieszczenie w recenzowanej monografii elementów ikonograficznych zdobytych w trakcie kwerendy archiwalnej. Z książką powinni zapoznać się przedstawiciele środowiska literaturoznawców, medioznawców, historyków czy edytorów, filologów i osób zainteresowanych narodzinami powojennych struktur władzy oraz pierwszych lat istnienia PRL. Dla specjalistów „Książki z Mysiej” staną się źródłem wiedzy szczegółowej, nieobecnej u innych autorów, ważnym uzupełnieniem publikacji wydanych dotychczas w tej serii wydawniczej.

(z recenzji wydawniczej prof. Sławomira Buryły)

***

A. Wiśniewska-Grabarczyk, Książki z Mysiej. Literatura w świetle poufnych Biuletynów urzędu cenzury z lat 1945–1956, IBL PAN, Warszawa 2021, ss. 441.

A. Wiśniewska-Grabarczyk, Książki z Mysiej (fragmenty), IBL PAN

Książka do kupienia w wersji papierowej i elektronicznej: http://wydawnictwo.ibl.waw.pl/nowosci/ksiazki-z-mysiej-13134515?vid=2

Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk – Nowości

Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa, tel. (22) 826-99-45, 6572-895, faks. (22) 826-99-45

wydawnictwo.ibl.waw.pl