Zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji naukowej „Zmiany w języku polskim i innych językach słowiańskich” poświęconej pamięci Profesora Witolda Śmiecha. Konferencja odbędzie się 4 i 5 marca 2016 r. w Łodzi

ZAPROSZENIE

4 marca 2016 roku przypada 25. rocznica śmierci, a równo rok później, czyli 4 marca 2017 roku, 100. rocznica urodzin Profesora Witolda Śmiecha, wybitnego językoznawcy, jednego z filarów łódzkiej polonistyki, byłego Prorektora Uniwersytetu Łódzkiego, Dziekana Wydziału Filologicznego, wieloletniego Prezesa Łódzkiego Towarzystwa Naukowego. Jako uczniowie i spadkobiercy myśli naukowej Profesora chcielibyśmy uczcić Jego pamięć w sposób Jemu najbliższy – naukowym spotkaniem poświęconym dyskusji nad zagadnieniami, które stanowiły trzon badań Profesora Śmiecha. Dlatego zapraszamy do udziału w konferencji zatytułowanej:

Zmiany w języku polskim i innych językach słowiańskich

W tym szeroko zakrojonym temacie chcemy zamknąć różnorodność problematyki badawczej Uczonego. Wśród Jego prac odnajdujemy bowiem publikacje poświęcone fonetyce i fonologii, onomastyce, składni, słowotwórstwu, kulturze języka, a przede wszystkim morfologii czasownika. Tym zagadnieniom chcielibyśmy przyjrzeć się z perspektywy 25 lat, które dzielą nas od ostatnich badań Profesora.

Konferencja – organizowana przez Katedrę Współczesnego Języka Polskiego UŁ i Katedrę Lingwistyki Stosowanej i Kulturowej UŁ – odbędzie się w Łodzi, w dniach 4-5 marca 2016 roku. Koszt uczestnictwa wynosi 350 zł i obejmuje materiały konferencyjne, bufet kawowy, uroczystą kolację, a także publikację artykułów, które zostaną pozytywnie ocenione przez recenzentów. Zainteresowanych prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego i przesłanie go do organizatorów konferencji (smiech2016@gmail.com). Na zgłoszenia czekamy do 31 stycznia 2016 r.

W imieniu Komitetu Organizacyjnego

prof. UŁ dr hab. Barbara Kudra

dr hab. Edyta Pałuszyńska

dr Katarzyna Burska