Już tradycyjnie impreza rozpoczęła się od oficjalnej inauguracji w auli A1, w której obok młodzieży szkolnej uczestniczyli przedstawiciele władz Wydziału i uczelni. Podczas krótkiej uroczystości nie zabrakło elementów charakterystycznych dla społeczności akademickiej – dziekan, prodziekani i prorektorka UŁ zaprezentowali się uczniom w togach, a ich wejście odbyło się przy dźwiękach poloneza. Dzięki temu odwiedzający Wydział mogli poczuć namiastkę uczelnianej atmosfery.
Studiujcie na Filologu, a nie pożałujecie!
Po obejrzeniu filmu promocyjnego zachęcającego licealistów do wyboru Wydziału Filologicznego, głos zabrał jego dziekan prof. dr hab. Rafał Zarębski
Filologia to nie tylko studiowanie gramatyki czy literatury. To przede wszystkim klucz do świata. Znajomość języków otwiera drzwi do międzynarodowej kariery, często pozwala budować mosty pomiędzy kulturami i rozwijać się na wielu płaszczyznach. To na naszym wydziale nauczycie się nie tylko sprawnego posługiwania się językami, ale także krytycznego myślenia, odróżniania prawdy od manipulacji, analizy tekstów i komunikacji na najwyższym poziomie, wiedzy o mediach i kulturze. Przyjdźcie do nas, a nie pożałujecie!
– przekonywał prof. Zarębski.
Później swoje słowa do obecnych w auli A1 skierowała dr hab. prof. UŁ Małgorzata Wrzesień, prorektorka UŁ ds. kształcenia. W swoim krótkim wystąpieniu przekazała maturzystom kilka rad.
Kiedy wybierzecie studia, idąc za swoimi prawdziwymi zainteresowaniami, to nigdy nie powiecie, że zmarnowaliście czas. Każde studia dobrze przepracowane, z pasją i zaangażowaniem, we współpracy zarówno z koleżankami, kolegami, jak i z wykładowcami, dadzą Wam bardzo dobrą intelektualną podstawę zdobywania świata. Bo dziś można ten świat zdobywać na wiele sposobów, a umiejętności takie jak krytyczne podejście do otoczenia, budowanie wypowiedzi, podważanie argumentów, gromadzenie i filtrowanie informacji, to są rzeczy, których nauczycie się właśnie tutaj na uniwersytecie
– podkreślała prof. Wrzesień.
Agata Becherka, przewodnicząca Wydziałowej Rady Samorządu Studenckiego, przekonywała, że Filolog to miejsce, które warto rozważyć w kontekście swojej przyszłości.
Umiejętności, które tutaj na tym wydziale zdobędziecie, na pewno wam pomogą. Nie tylko na tej płaszczyźnie zawodowej, ale przede wszystkim na płaszczyźnie społecznej. Bo my tutaj, może to zabrzmi bardzo górnolotnie, ale faktycznie jesteśmy taką trochę dziwną i dużą rodziną i wzajemnie sobie pomagamy
– dodawała Agata.
Zajęcia dziennikarskie, bałkańskie tańce i spacer po Wydziale
Po części oficjalnej nadszedł czas na główne atrakcje dnia, czyli zajęcia przygotowane przez nauczycieli akademickich. Tych w ofercie było ponad 40, każdy więc mógł znaleźć coś dla siebie. Jedni decydowali się na zdobycie umiejętności praktycznych, biorąc udział w warsztatach prowadzonych w studiach radiowym i telewizyjnym, zajęciach tłumaczeniowych, poznając rosyjski slang albo… uczestnicząc w przyspieszonym kursie tańców bałkańskich. Inni wybierali powtórkę wiedzy przed maturą, stawiając na zajęcia z języków obcych. Dużą popularnością cieszyło się też zwiedzanie budynku Wydziału – wycieczki po filologicznym gmachu odbywały się w ciągu dnia czterokrotnie i za każdym razem chętnych na ekspresowy spacer nie brakowało.
Organizatorzy nie zapomnieli również o nauczycielach – opiekunach grup, które przyjechały w piątek na Wydział Filologiczny. Dla pedagogów po raz pierwszy przy okazji Dnia Otwartego przygotowano specjalne zajęcia dotyczące komunikacji z młodym pokoleniem, które poprowadziła mgr Olga Zwardoń-Kuchciak. Bogatsi o solidną dawkę wiedzy wyszli z budynku Filologa zatem nie tylko licealiści.
Kto pyta, nie błądzi
Zajęcia w salach wykładowych to jednak nie wszystko. Równie istotną częścią Dnia Otwartego były stoiska informacyjne poszczególnych kierunków, które wśród odwiedzających wzbudzały duże zainteresowanie. Przy każdym z takich stanowisk dyżury pełnili studenci i wykładowcy, chętnie odpowiadający na pytania stawiane przez kandydatów na studia. W gronie pytających byli nie tylko przyszli maturzyści, ale również osoby, które już teraz legitymują się świadectwem dojrzałości.
Postanowiłem, że zrobię sobie gap year, czyli coś w rodzaju roku przerwy pomiędzy liceum a studiami. Zrobiłem to po to, aby dać sobie czas na taką chwilę refleksji. Na ten moment jeszcze się zastanawiam i dlatego cieszę się, że mogę zwiedzać poszczególne uniwersytety
– mówił jeden z uczestników imprezy.
Inny dodawał:
Miałam okazję porozmawiać z paroma osobami z kierunku, na który zamierzam się rekrutować. Mam tyle pomysłów w głowie, że ciężko mi wybrać. Coś mi jednak mówi, że ta moja pasja do języka i przeznaczenie zawiodą mnie jednak tutaj, czyli na Wydział Filologiczny!
Licealistów do odwiedzenia poszczególnych stoisk zachęcała nie tylko zbliżająca się perspektywa wyboru kierunku studiów, ale również inne atrakcje przygotowane przez studentów i wykładowców. Na wielu stoiskach można było wziąć udział w quizach wiedzy i konkursach, a także skosztować dań charakterystycznych dla obszarów językowych, które reprezentowano.
Do zobaczenia w październiku?
Za organizację Dnia Otwartego odpowiedzialne było Biuro Promocji i Komunikacji Wydziału Filologicznego UŁ.
Cieszymy się, że nasza impreza od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. W tym momencie to zdecydowanie największe wydarzenie dla kandydatów na studia, które organizowane jest na Uniwersytecie Łódzkim. Potwierdziła to również tegoroczna frekwencja. Pierwsze zapytania o termin Dnia Otwartego spływały do nas już we wrześniu. Olbrzymie zainteresowanie wydarzeniem to również duża odpowiedzialność, która spoczywa na nas jako organizatorach. Mamy nadzieję, że tegoroczne atrakcje spełniły oczekiwania naszych gości i z wieloma uczestnikami Dnia Otwartego spotkamy się ponownie w październiku podczas inauguracji nowego roku akademickiego. Dziękujemy ponad 130 studentom i 80 pracownikom, którzy brali aktywny udział w przygotowaniach do tej imprezy i tak licznie byli na niej obecni. Bez ich zaangażowania organizacja tak dużego wydarzenia nie byłaby możliwa
– podkreśla Bartosz Burski, kierownik Biura Promocji i Komunikacji WF UŁ.
Partnerami Dnia Otwartego Wydziału Filologicznego UŁ byli: Barry Callebaut, CERI International, Coffee Point, Conduent, Fil Mil, Kino Helios Sukcesja, Król Kul, Landi, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Marsh, Muzeum Sztuki w Łodzi, NadWyraz.com, Stacja Grawitacja, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, Termy Uniejów, Tkalnia Zagadek, TME, Vera Sport, Wytwórnia i Źródło. Impreza została objęta patronatem programu Młodzi w Łodzi. Partnerem medialnym wydarzenia było Studenckie Radio Żak Politechniki Łódzkiej.
Redakcja: Biuro Promocji i Komunikacji Wydziału Filologicznego UŁ
Zdjęcia: Andrii Slavinskyi