STUDIA I STOPNIA
Pasjonujesz się literaturą, językiem i kulturą, a na co dzień uwielbiasz dzielić się zdobytą wiedzą z innymi? Program nauczycielski został stworzony z myślą o osobach, które kochają wyzwania i pracę z młodymi ludźmi. Ta specjalność pozwoli Ci nieustannie rozwijać swoją osobowość oraz kreatywność!
Program nauczycielski daje kwalifikacje do nauczania języka polskiego w szkołach po ukończeniu studiów filologii polskiej I i II stopnia.
Czego nauczysz się na specjalności nauczycielskiej?
Dzięki zajęciom na specjalności nauczycielskiej uzyskasz gruntowną wiedzę w zakresie metodyki nauczania języka polskiego (kształcenia literackiego, językowego i kulturowego), pedagogiki, a także psychologii. Zostaniesz doskonale przygotowany do kompleksowej realizacji dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych zadań szkoły, a także do samokształcenia i doskonalenia własnego warsztatu pedagogicznego.
Wiedza, zdobyta w trakcie zajęć specjalnościowych, poparta jest doświadczeniem zyskanym podczas zróżnicowanych praktyk – należą do nich:
- praktyki śródroczne i ciągłe w szkole podstawowej,
- praktyki śródroczne i ciągłe w szkole średniej (w liceum ogólnokształcącym i w szkole branżowej),
- praktyki opiekuńczo-wychowawcze,
- praktyki psychologiczno-pedagogiczne.
Szczegółowy opis zajęć specjalnościowych i praktyk, znajduje się na stronie Zakładu Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej w zakładce PROGRAM NAUCZYCIELSKI.
Wiele godzin spędzonych na działaniach praktycznych to doskonałe przygotowanie do przyszłej pracy. Dzięki temu bez lęku i niepewności można rozpoczynać przyszłą karierę nauczycielską – czego serdecznie życzymy wszystkim naszym Absolwentom!
Gdzie możesz pracować po ukończeniu Programu nauczycielskiego?
Jeśli skończysz studia na specjalności nauczycielskiej, będziesz mógł podjąć pracę jako nauczyciel – polonista w różnych typach placówek edukacyjnych:
- w szkołach podstawowych (klasy 4-8),
- szkołach średnich (liceach, technikach, szkołach branżowych),
- bursach szkolnych.
Wybór specjalności nauczycielskiej to doskonała decyzja!
Autorzy filmów i prezentacji promujących poszczególne specjalności wykorzystali materiały audiowizualne i fragmenty utworów oryginalnych zgodnie z artykułem 27. Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (i nast.).
Świat idzie do przodu, a poloniści razem z nim! Specjalność Nauczanie języka polskiego jako obcego powstała przede wszystkim z myślą o osobach ciekawych świata, otwartych na inne kultury oraz lubiących zmiany. Praca polonisty – glottodydaktyka jest dynamiczna i różnorodna, dlatego tę specjalność powinny wybrać osoby ceniące samorozwój, kochające podróżować i lubiące uczyć (się) 😉
Czego nauczysz się na specjalności Nauczanie języka polskiego jako obcego?
Podczas studiów poznasz specyfikę polszczyzny jako języka obcego – spróbujesz spojrzeć na (najczęściej) swój język rodzimy z innej, zewnętrznej perspektywy! Dowiesz się, jak przebiega akwizycja języka obcego, czym różni się polszczyzna od innych języków na świecie (których nie trzeba znać!), z jakich pomocy dydaktycznych warto skorzystać, gdzie szukać dobrych praktyk w zakresie nauczania jpjo/d. Zdobędziesz podstawowe informacje o sposobie funkcjonowania osoby dwu/wielojęzycznej, o specyfice pracy z grupą wielokulturową oraz z osobami z doświadczeniem migracji.
Zdecydowana większość zajęć ma charakter praktyczny – studenci tworzą własne ćwiczenia, pomoce dydaktyczne, scenariusze zajęć, gry interaktywne, które stanowią podstawę zaliczenia poszczególnych przedmiotów.
Będziesz miał okazję spotkać się z lektorami jpjo/d pracującymi na całym świecie, uczestniczyć w warsztatach międzykulturowych z cudzoziemcami, a także czynnie włączyć się w działania Koła Naukowego Glottodydaktyków.
Gdzie możesz pracować po ukończeniu Nauczania języka polskiego jako obcego?
Praca stacjonarna czy online? Absolwenci Nauczania języka polskiego jako obcego mogą pracować zarówno w tradycyjny, jak i nowoczesny sposób:
- lektor w szkołach językowych prowadzących kursy języka polskiego jako obcego – prowadzenie zajęć stacjonarnych, a także online zarówno z dziećmi, młodzieżą, jak i osobami dorosłymi;
- lektor w zagranicznych uczelniach prowadzących lektoraty języka polskiego jako obcego (ponad 100 placówek na całym świecie);
- praca w tzw. szkołach polskich na całym świecie (np. szkoły sobotnie w Wielkiej Brytanii), w których dzieci z doświadczeniem migracji poznają język polski;
- placówki oświatowe na terenie Polski, do których uczęszczają uczniowie z doświadczeniem migracji – zgodnie z polskim prawem powinni mieć oni zapewnione kształcenie w zakresie języka polskiego jako obcego/drugiego;
- fundacje zajmujące się pomocą dla osób z doświadczeniem migracji;
- zagraniczne firmy, które mają przedstawicielstwa na terenie Polski i organizują kursy językowe dla swoich pracowników nieznających języka polskiego.
Autorzy filmów i prezentacji promujących poszczególne specjalności wykorzystali materiały audiowizualne i fragmenty utworów oryginalnych zgodnie z artykułem 27. Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (i nast.).
Marzysz o pracy w wydawnictwie lub chcesz nauczyć się sztuki doskonałej redakcji? Specjalność Edytorstwo tekstów literackich i użytkowych na filologii polskiej to idealny wybór dla Ciebie! Studia te przygotowują Cię do podjęcia pracy w wydawnictwach, redakcjach czasopism i gazet oraz agencjach reklamowych; dają wiedzę z zakresu krytyki tekstu, typografii, technicznego opracowania tekstów i komputerowego składu tekstu oraz pracy redaktora technicznego.
Na tych studiach dowiesz się, jak opracowywać teksty od ich powstania aż po publikację, jak pracować z językiem w sposób kreatywny i precyzyjny oraz jak organizować proces wydawniczy, aby odpowiadał najwyższym standardom współczesnego rynku!
Czego nauczysz się na specjalności Edytorstwo tekstów literackich i użytkowych?
Podczas zajęć zgłębisz tajniki redakcji i korekty, technik odszyfrowywania starodruków i manuskryptów, a także projektowania publikacji drukowanych lub internetowych. Poznasz zasady tworzenia tekstów użytkowych, takich jak artykuły, instrukcje czy materiały promocyjne, oraz nauczysz się dostosowywać treści do potrzeb różnych odbiorców. Rozwiniesz również umiejętności w zakresie zarządzania procesem wydawniczym i współpracy z autorami, grafikami oraz drukarniami.
Studenci tej specjalności pracują nad własnymi projektami oraz uczą się korzystać z profesjonalnych narzędzi edytorskich.
Gdzie możesz pracować po ukończeniu Edytorstwa tekstów literackich i użytkowych?
Absolwenci Edytorstwa tekstów literackich i użytkowych są przygotowani do podejmowania różnych wyzwań na rynku wydawniczym. Mogą więc starać się o zatrudnienie na przykład na stanowisku:
- wydawcy,
- redaktora,
- korektora,
- specjalisty DTP,
- copywriter.
Autorzy filmów i prezentacji promujących poszczególne specjalności wykorzystali materiały audiowizualne i fragmenty utworów oryginalnych zgodnie z artykułem 27. Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (i nast.).
Współczesny świat to nieustanna wymiana informacji – w mediach, biznesie, polityce czy kulturze. Specjalność Komunikowanie publiczne na filologii polskiej to propozycja stworzona dla tych, którzy pragną tworzyć atrakcyjne i skupiające uwagę widzów przemówienia publiczne oraz skuteczne teksty perswazyjne.
Jeśli chcesz nauczyć się sprawnego negocjowania, projektowania przekazów reklamowych czy tworzenia wizerunku marki i postaci, wybierz Komunikowanie publiczne na filologii polskiej! Ścieżka ta otworzy Ci drzwi do świata mediów, działów promocji i agencji reklamowych.
Umiejętności zdobyte na zajęciach ze specjalności komunikowanie publiczne są niezwykle przydatne w codziennym życiu. Dowiedz się, jak opanować tremę w czasie wystąpień publicznych, jak sprawiać wrażenie osoby pewnej siebie, jak rozwiązywać konflikty i bronić się przed agresją językową, jak rozpoznać przeróżne techniki manipulacyjne, jak wygrywać argumentacyjne potyczki czy budować inspirującą narrację.
Czego nauczysz się na specjalności Komunikowanie publiczne?
Podczas zajęć poznasz socjolektalne zróżnicowanie współczesnej polszczyzny, zbadasz podstawy komunikacji społecznej i przyjrzysz się kulturze językowych i niejęzykowych zachowań w sferze publicznej. Będziesz brać udział w wykładach i ćwiczeniach poświęconych m.in. kreatywności językowej, środkom masowego przekazu czy sztuce negocjowania.
Specjalność ta to także praktyczne projekty – będziesz tworzyć własne strategie komunikacyjne (np. w reklamie), nauczysz się efektywnych strategii kreowania wizerunku postaci, firm lub marek, a także popracujesz nad swoimi zdolnościami autoprezentacyjnymi. Zdobędziesz umiejętności praktyczne w zakresie np. tworzenia treści, zarządzania wizerunkiem, organizacji wydarzeń i kampanii PR, obsługi mediów społecznościowych.
Gdzie możesz pracować po ukończeniu Komunikowania publicznego?
Absolwenci specjalności komunikowanie publiczne mają możliwość zatrudnienia w branżach takich jak: PR, marketing, media, administracja publiczna, organizacja wydarzeń. Studenci mogą odbywać praktyki w agencjach PR, firmach marketingowych i konsultingowych, mediach, organizacjach pozarządowych, administracji publicznej, agencjach reklamowych oraz firmach zajmujących się organizowaniem eventów.
Możesz znaleźć zatrudnienie jako np.:
- specjalista ds. PR i wizerunku,
- specjalista ds. komunikacji wewnętrznej,
- rzecznik prasowy,
- specjalista ds. marketingu i komunikacji,
- koordynator wydarzeń (event manager),
- dziennikarz, copywriter,
- doradca ds. komunikacji i zarządzania wizerunkiem,
- pracownik administracji publicznej.
Komunikowanie publiczne przygotowuje do pracy w zawodach wymagających tworzenia poprawnych i skutecznych wypowiedzi w mowie i piśmie: pracy w mediach, administracji publicznej, działach promocji i reklamy; daje wiedzę z zakresu kreatywności językowej, technik autoprezentacji i kreowania wizerunku, kształtowania relacji społecznych i technik public relations, negocjacji, konstruowania przekazów reklamowych, redagowania tekstów wystąpień publicznych. To także świetny start, jeśli myślisz o prowadzeniu własnego biznesu w obszarze doradztwa komunikacyjnego.
Autorzy filmów i prezentacji promujących poszczególne specjalności wykorzystali materiały audiowizualne i fragmenty utworów oryginalnych zgodnie z artykułem 27. Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (i nast.).
Chcesz poszerzyć swoją wiedzę w zakresie współczesnej sztuki czy komunikacji artystycznej? Specjalność Publicystyka kulturalna i krytyka artystyczna jest stworzona dla Ciebie! To tutaj nauczysz się tego, jak świadomie uczestniczyć w życiu literackim i artystycznym oraz jak dyskutować o problemach kultury i sztuki współczesnej, nierzadko poruszającej i kontrowersyjnej.
Czego nauczysz się na specjalności Publicystyka kulturalna i krytyka artystyczna?
Podczas zajęć poznasz m.in. techniki pisarskie i oratorskie, historię krytyki i publicystyki kulturalnej, a także wyćwiczysz własny warsztat pisarski i doskonalą umiejętność argumentacji. Nauczysz się zasad formułowania kompetentnej i komunikatywnej wypowiedzi na temat zjawisk artystycznych: od najprostszych zasad ku wyższej świadomości pisarskiej!
Nabędziesz kompetencje w zakresie: samodzielnego uprawiania krytyki literackiej; redagowania tekstów o kulturze i sztuce; uczestniczenia w dyskusjach dotyczących kultury (i ich moderowania); podejmowania inicjatyw kulturalnych, animowania i promowania w przestrzeni społecznej wydarzeń o charakterze kulturotwórczym.
Oferujemy spacery w ciekawe miejsca, bierzemy udział w wydarzeniach kulturalnych, odwiedzamy wystawy i festiwale. Nasi studenci jurorują m.in. w konkursach dla licealistów. Niekiedy mogą sprawdzić się w roli prowadzących! Od niedawna realizujemy też wspólne projekty dla wybranej instytucji kultury.
Zajęcia zaproponowane studentom wyróżniają się innowacyjnością i kreatywnością. Część ćwiczeń stanowi nauka twórczego pisania. Studenci tworzą własne internetowe pismo. Spotykają się z krytykami, publicystami, pisarzami, dzięki czemu m.in. poznają arkana ich pracy, dowiadują o roli krytyki we współczesnej kulturze.
Gdzie możesz pracować po ukończeniu Publicystyki kulturalnej i krytyki artystycznej?
Absolwenci tej specjalności, choć szczególnie doceniani są w instytucjach kultury, nie muszą ograniczać się zawodowo do jednego obszaru.
Na specjalistów tej dziedziny czeka wiele miejsc pracy, wśród których znajdują się m.in.:
- działy kultury w mediach (radio, telewizja, portale internetowe),
- wydawnictwa i redakcje czasopism lub serwisów internetowych,
- domy i instytuty kultury,
- muzea i galerie sztuki,
- działy promocji teatru,
- biura festiwalowe i centra wydarzeń,
- fundacje i instytucje kultury związane z edukacją artystyczną i resocjalizacją poprzez sztukę.
Zajęcia prowadzone w ramach specjalności przygotuje Cię także do podejmowania własnych inicjatyw i samodzielnych działań animacyjnych w polu kultury oraz do wykorzystywania literatury i sztuki w celach praktycznych (np. w zakresie promocji miasta czy regionu).
Jako wykształcony krytyk kultury współczesnej możesz pracować jako np.:
- freelancer lub wykonawca,
- organizator wydarzeń kulturalnych (np. festiwale literatury, kampanie czytelnicze, cykle debat, dyskusje panelowe),
- doradca koncepcyjny,
- twórca treści (blog, vlog, podcast czytelniczy).
Oswajaj kulturę współczesną na filologii polskiej!
Autorzy filmów i prezentacji promujących poszczególne specjalności wykorzystali materiały audiowizualne i fragmenty utworów oryginalnych zgodnie z artykułem 27. Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (i nast.).
STUDIA II STOPNIA
Pasjonujesz się literaturą, językiem i kulturą, a na co dzień uwielbiasz dzielić się zdobytą wiedzą z innymi? Program nauczycielski został stworzony z myślą o osobach, które kochają wyzwania i pracę z młodymi ludźmi. Ta specjalność pozwoli Ci nieustannie rozwijać swoją osobowość oraz kreatywność!
Program nauczycielski daje kwalifikacje do nauczania języka polskiego w szkołach po ukończeniu studiów filologii polskiej I i II stopnia.
Czego nauczysz się na specjalności nauczycielskiej?
Dzięki zajęciom na specjalności nauczycielskiej uzyskasz gruntowną wiedzę w zakresie metodyki nauczania języka polskiego (kształcenia literackiego, językowego i kulturowego), pedagogiki, a także psychologii. Zostaniesz doskonale przygotowany do kompleksowej realizacji dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych zadań szkoły, a także do samokształcenia i doskonalenia własnego warsztatu pedagogicznego.
Wiedza, zdobyta w trakcie zajęć specjalnościowych, poparta jest doświadczeniem zyskanym podczas zróżnicowanych praktyk – należą do nich:
- praktyki śródroczne i ciągłe w szkole podstawowej,
- praktyki śródroczne i ciągłe w szkole średniej (w liceum ogólnokształcącym i w szkole branżowej),
- praktyki opiekuńczo-wychowawcze,
- praktyki psychologiczno-pedagogiczne.
Szczegółowy opis zajęć specjalnościowych i praktyk, znajduje się na stronie Zakładu Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej w zakładce PROGRAM NAUCZYCIELSKI.
Wiele godzin spędzonych na działaniach praktycznych to doskonałe przygotowanie do przyszłej pracy. Dzięki temu bez lęku i niepewności można rozpoczynać przyszłą karierę nauczycielską – czego serdecznie życzymy wszystkim naszym Absolwentom!
Gdzie możesz pracować po ukończeniu Programu nauczycielskiego?
Jeśli skończysz studia na specjalności nauczycielskiej, będziesz mógł podjąć pracę jako nauczyciel – polonista w różnych typach placówek edukacyjnych:
- w szkołach podstawowych (klasy 4-8),
- szkołach średnich (liceach, technikach, szkołach branżowych),
- bursach szkolnych.
Wybór specjalności nauczycielskiej to doskonała decyzja!
Autorzy filmów i prezentacji promujących poszczególne specjalności wykorzystali materiały audiowizualne i fragmenty utworów oryginalnych zgodnie z artykułem 27. Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (i nast.).
Czy filolog polski może pracować w branży kreatywnej? Oczywiście! Jeśli chcesz nauczyć się tego, jak wykorzystywać język w projektowaniu wizualnych treści, które przyciągają uwagę. Specjalność Grafika komputerowa na filologii polskiej to doskonały wybór dla tych, którzy doceniają niebanalne rozwiązania i artystyczny kunszt. Studia te przygotują Cię m.in. do projektowania publikacji książkowych, czasopism, okładek, reklam, druków akcydensowych itp.
Czego nauczysz się na specjalności Grafika komputerowa?
Na tych studiach nauczysz się, jak tworzyć nowoczesne projekty graficzne, jak łączyć estetykę z funkcjonalnością, a także jak wykorzystywać grafikę do przekazywania treści i budowania wizerunku w mediach cyfrowych i tradycyjnych.
Podczas zajęć opanujesz obsługę profesjonalnych programów graficznych, poznasz zasady projektowania wizualnego i typografii, a także nauczysz się tworzyć projekty publikacji cyfrowych i drukowanych. Dowiesz się, jak skutecznie budować identyfikację wizualną oraz jak dostosowywać projekty do różnych kanałów komunikacji.
Studenci tej specjalności realizują własne projekty graficzne i poznają praktyczne aspekty pracy w branży graficznej. W trakcie studiów rozwiniesz swoje portfolio i przygotujesz się do kariery zawodowej jako profesjonalny grafik lub projektant.
Gdzie możesz pracować po ukończeniu Grafiki komputerowej?
Absolwenci specjalności Grafika komputerowa mogą pracować w wielu branżach związanych z wizualną komunikacją i kreatywnymi projektami. Mogą znaleźć zatrudnienie jako np.:
- grafik komputerowy,
- projektant identyfikacji wizualnej,
- specjalista DTP,
- twórca treści cyfrowych.
Autorzy filmów i prezentacji promujących poszczególne specjalności wykorzystali materiały audiowizualne i fragmenty utworów oryginalnych zgodnie z artykułem 27. Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (i nast.).
Specjalność Komunikacja internetowa na filologii polskiej to nowoczesne podejście do nauki języka i mediów cyfrowych. To tutaj poznasz najnowsze trendy w mediach społecznościowych, kulisy pracy twórców internetowych oraz zasady krytycznej analizy tekstów internetowych. Ta ścieżka skierowana jest przede wszystkim do tych osób, które chcą być na bieżąco, dobrze posługują się narzędziami cyfrowymi i marzą o samorzielnym tworzeniu multimedialnych materiałów.
Dopiero zaczynasz przygodę z internetem? A może już funkcjonujesz jako samodzielny twórca i chcesz zwiększyć swoją popularność? Komunikacja internetowa pomoże Ci spełnić Twoje marzenia o funkcjonowaniu w sieci!
Czego nauczysz się na specjalności Komunikacja internetowa?
Komunikacja internetowa na filologii polskiej to przede wszystkim nauka o języku w mediach cyfrowych. Po ukończeniu tej specjalności będziesz sprawnie wykorzystywać wiedzę polonistyczną w przestrzeni internetowej.
Uczestnicy zajęć specjalnościowych uczą się funkcjonować w świecie nowomedialnym nie tylko jako aktywni odbiorcy treści, ale również świadomi autorzy przekazów i czujni badacze mediosfery. Studenci analizują teksty dostępne w internecie, formy przekazu czy gatunki. Ponadto, samodzielnie tworzą różnorodne przekazy internetowe (m.in. posty, relacje w formie wideo, rolki) i zamieszczają je w przestrzeni internetowej.
Jedną z form praktycznego zastosowania wiedzy i umiejętności zdobywanych podczas specjalności jest czynny udział uczestników komunikacji internetowej w rozwijaniu oficjalnych profili Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii w serwisach Facebooki Instagram.
Podsumowaniem komunikacji internetowej są e-warsztaty realizowane w ostatnim semestrze kursu, stanowiące ekwiwalent praktyk. Polegają one na tworzeniu indywidualnych, twórczych i innowacyjnych projektów internetowych z wykorzystaniem umiejętności polonistycznych, a także wiedzy zdobytej podczas wszystkich zajęć specjalnościowych.
Gdzie możesz pracować po ukończeniu Komunikacji internetowej?
Specjalność Komunikacja internetowa przygotowuje do samodzielnej pracy zawodowej w cyfrowej rzeczywistości medialnej. Jako jej absolwent uzyskasz kwalifikacje do pracy jako redaktor internetowy, menedżer informacji, bloger, vloger, copywriter, kreator wizerunków publicznych osób i instytucji. Ponadto specjalność może stanowić uzupełnienie kwalifikacji zawodowych przyszłych nauczycieli szkolnych i akademickich.
Autorzy filmów i prezentacji promujących poszczególne specjalności wykorzystali materiały audiowizualne i fragmenty utworów oryginalnych zgodnie z artykułem 27. Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (i nast.).
Świat idzie do przodu, a poloniści razem z nim! Specjalność Kształcenie specjalistyczne w nauczaniu języka polskiego jako obcego/drugiego powstała przede wszystkim z myślą o osobach ciekawych świata, otwartych na inne kultury oraz lubiących zmiany. Praca polonisty – glottodydaktyka jest dynamiczna i różnorodna, dlatego tę specjalność powinny wybrać osoby ceniące samorozwój, kochające podróżować i lubiące uczyć (się) 😉
Czego nauczysz się na specjalności Kształcenie specjalistyczne w nauczaniu języka polskiego jako obcego/drugiego?
Podczas studiów poznasz specyfikę polszczyzny jako języka obcego – spróbujesz spojrzeć na (najczęściej) swój język rodzimy z innej, zewnętrznej perspektywy! Dowiesz się, jak przebiega akwizycja języka obcego, czym różni się polszczyzna od innych języków na świecie (których nie trzeba znać!), z jakich pomocy dydaktycznych warto skorzystać, gdzie szukać dobrych praktyk w zakresie nauczania jpjo/d. Zdobędziesz podstawowe informacje o sposobie funkcjonowania osoby dwu/wielojęzycznej, o specyfice pracy z grupą wielokulturową oraz z osobami z doświadczeniem migracji.
Zdecydowana większość zajęć ma charakter praktyczny – studenci tworzą własne ćwiczenia, pomoce dydaktyczne, scenariusze zajęć, gry interaktywne, które stanowią podstawę zaliczenia poszczególnych przedmiotów.
Będziesz miał okazję spotkać się z lektorami jpjo/d pracującymi na całym świecie, uczestniczyć w warsztatach międzykulturowych z cudzoziemcami, a także czynnie włączyć się w działania Koła Naukowego Glottodydaktyków.
Gdzie możesz pracować po ukończeniu Kształcenia specjalistycznego w nauczaniu języka polskiego jako obcego/drugiego ?
Praca stacjonarna czy online? Absolwenci Kształcenia specjalistycznego w nauczaniu języka polskiego jako obcego/drugiego mogą pracować zarówno w tradycyjny, jak i nowoczesny sposób:
- lektor w szkołach językowych prowadzących kursy języka polskiego jako obcego – prowadzenie zajęć stacjonarnych, a także online zarówno z dziećmi, młodzieżą, jak i osobami dorosłymi;
- lektor w zagranicznych uczelniach prowadzących lektoraty języka polskiego jako obcego (ponad 100 placówek na całym świecie);
- praca w tzw. szkołach polskich na całym świecie (np. szkoły sobotnie w Wielkiej Brytanii), w których dzieci z doświadczeniem migracji poznają język polski;
- placówki oświatowe na terenie Polski, do których uczęszczają uczniowie z doświadczeniem migracji – zgodnie z polskim prawem powinni mieć oni zapewnione kształcenie w zakresie języka polskiego jako obcego/drugiego;
- fundacje zajmujące się pomocą dla osób z doświadczeniem migracji;
- zagraniczne firmy, które mają przedstawicielstwa na terenie Polski i organizują kursy językowe dla swoich pracowników nieznających języka polskiego.
Autorzy filmów i prezentacji promujących poszczególne specjalności wykorzystali materiały audiowizualne i fragmenty utworów oryginalnych zgodnie z artykułem 27. Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (i nast.).
Nie od dziś wiadomo, że urodzeni poloniści z czytaniem są za pan brat! Specjalnie dla tych, którzy uwielbiają zapach książek i chcą inspirować młodych czytelników, utworzyliśmy specjalność Literatura dla dzieci i młodzieży. Poza zagadnieniami literaturoznawczymi i bibliograficznymi znajdziesz tu też przedmioty zgłębiające tematy charakterystyczne dla pedagogiki, psychologii, edytorstwa czy nauk artystycznych.
Czego nauczysz się na specjalności Literatura dla dzieci i młodzieży?
Wiemy, jak ważne w dla młodego człowieka są wczesne lata jego życia, gdy po raz pierwszy spotyka się on z literaturą. Dlatego zadbaliśmy o to, żebyś podczas studiów poznał najważniejsze aspekty kształtowania osobowości i światopoglądu najmłodszych poprzez czytelnictwo.
W trakcie zajęć będziesz m.in. analizować fenomeny związane z literaturą dla dzieci i młodzieży, prześledzisz pragnienia i wzorce obecne w kulturze, a także zapoznasz się z nurtami oraz możliwymi zastosowaniami literatury w dydaktyce i biblioterapii. Poszerzysz swoją wiedzę na temat pozycji książkowych przeznaczonych dla poszczególnych grup wiekowych i przygotujesz się do współpracy na współczesnym rynku wydawniczym!
Gdzie możesz pracować po ukończeniu Literatury dla dzieci i młodzieży?
Absolwenci Literatury dla dzieci i młodzieży są zatrudniani w różnorodnych instytucjach nakierowanych (niekoniecznie wyłącznie) na książkę dla dzieci i młodzieży – od etapu powstawania tytułu, po promocję lektury! Specjalność ta przygotuje Cię kompleksowo do pracy przede wszystkim w:
- bibliotekach z działem dziecięcym,
- świetlicach środowiskowych i terapeutycznych,
- domach kultury,
- wydawnictwach,
- mediach i instytucjach animujących kulturę czytelniczą,
- księgarniach specjalistycznych.