O PROJEKCIE
Celem projektu 🇵🇱 🇮🇹 Polacy o Włochach – Włosi o Polakach (język, literatura, kultura) jest promowanie i popularyzowanie języka polskiego i kultury polskiej wśród Włochów. Bezpośrednimi odbiorcami działań przewidzianych w projekcie są studenci, doktoranci oraz wykładowcy kierunku filologia słowiańska Wydziału Języków i Literatur Obcych Uniwersytetu w Weronie, a dzięki odpowiedniej promocji ze strony partnera i Uniwersytetu Łódzkiego również inne włoskie uczelnie oraz wszyscy zainteresowani tematyką.
Projekt ukierunkowany jest na upowszechnienie wiedzy o polskiej kulturze i historii w kontekście relacji polsko-włoskich, zainicjowanie znajomości języka polskiego wśród włoskich studentów, podniesienie ich świadomości kulturowej na temat wspólnego dziedzictwa Polski i Włoch oraz stworzenie podwalin pod przyszłą współpracę między instytucjami. Celowi temu podporządkowane są zaplanowane działania: turbokurs języka polskiego oraz wykłady popularyzujące wiedzę o historycznych i kulturowych związkach między obu krajami. W celu realizacji projektu grupa łódzkich wykładowców uda się do Werony, aby w trakcie tygodniowego wyjazdu przeprowadzić stacjonarnie turbokurs i 10 wykładów. Kolejnych 10 wykładów przeprowadzimy zdalnie.
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE W SKRÓCIE
⏳ Czas trwania projektu: 02.12.2024 – 01.12.2025
💰 Przyznana dotacja: 149 991,10 PLN
Projekt finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach programu „Promocja Języka Polskiego”.
📄 Wnioskodawca: Uniwersytet Łódzki
🤝 Partner: Uniwersytet w Weronie, Wydział Języków i Literatur Obcych (Dipartimento di Lingue e Letterature Straniere Università di Verona)
👥 Wykonawcy projektu:
dr hab. prof. UŁ Magdalena Pietrzak (kierownik projektu)
dr hab. prof. UŁ Maria Berkan-Jabłońska
dr hab. prof. UŁ Małgorzata Mieszek
dr Mateusz Gaze
dr Katarzyna Kowalik
dr Kamila Kubacka
dr Magdalena Wismont
Nawiązując współpracę z Uniwersytetem w Weronie w zakresie promocji języka polskiego i polskiej kultury, wychodzimy naprzeciw ogólnemu zainteresowaniu Polską i Polakami w regionie Veneto. Wynika ono nie tylko z prowadzonych studiów slawistycznych, lecz także podyktowane jest obecnością Polaków zarówno w samej Italii, jak i w tym konkretnym regionie (zwłaszcza nad jeziorem Garda).
prof. Magdalena Pietrzak, kierownik projektu