„Filologu, będziemy tęsknić…” – Gala Absolwentów Wydziału Filologicznego 2024

7 grudnia odbyła się 8. odsłona Gali Absolwentów Wydziału Filologicznego UŁ, która dla niemal 70 magistrów była zwieńczeniem kilkuletniej nauki. Na wydarzeniu pojawiło się łącznie około stu absolwentów Wydziału Filologicznego UŁ, którzy w togach i biretach odbierali dyplomy oraz nagrody za wyjątkowe osiągnięcia w nauce. Na uroczystości nie zabrakło również znajomych i rodzin absolwentów oraz kolegium dziekańskiego i pracowników Filologa, kibicujących absolwentom na początku nowej ścieżki w ich życiu.

Gala rozpoczęła się od uroczystego wysłuchania hymnu państwowego oraz studenckiej pieśni Gaudeamus igitur, po których nadszedł czas na przemówienia. Pierwsze z nich wygłosiła prorektorka UŁ ds. nauki, prof. Dorota Golańska, która gratulowała absolwentom sukcesu ukończenia studiów magisterskich i zapewniła ich o dużym znaczeniu wiedzy, którą zdobyli na Wydziale Filologicznym.

Kończycie studia o profilu humanistycznym, a tym samym dołączacie do grona tych, którzy swoją wrażliwością, wiedzą, umiejętnością krytycznego myślenia i patrzenia na świat z różnych perspektyw mają potencjał zmieniania naszej rzeczywistości. Humanistyka to przecież znacznie więcej niż kierunek studiów – to sposób myślenia i działania, troska o słowo i znaczenie. Wasze umiejętności myślenia, refleksji, empatii, świadomego posługiwania się językiem są dziś naprawdę ważne, potrzebujemy tego rodzaju wrażliwości

– mówiła podczas uroczystości prorektorka prof. Dorota Golańska.

Dziekan i Prorektorka

Życzenia dla absolwentów wygłosił również dziekan Wydziału Filologicznego, prof. Rafał Zarębski. W swoim przemówieniu nie omieszkał podziękować absolwentom za ich trud i zaangażowanie w tworzenie społeczności akademickiej Wydziału Filologicznego.

Kilka tygodni temu, podczas inauguracji roku akademickiego, mówiłem do studentów rozpoczynających studia, że właśnie dobili do kolejnego portu w swojej wędrówce i że ten port na dłuższy czas stanie się ich drugim domem. Wy, drogie absolwentki, drodzy absolwenci, właśnie ten port opuszczacie i płyniecie dalej. Wiele jeszcze innych portów i przystani przed Wami, na tym polega właśnie piękno i czar młodości, ale też na tym polega piękno ludzkiej egzystencji

– tłumaczył dziekan Wydziału Filologicznego.

Po wzruszających i pełnych serdecznych życzeń przemówieniach uczestnicy wydarzenia obejrzeli film z udziałem poszczególnych absolwentów, którzy opowiadali o studiowaniu na Wydziale Filologicznym i o tym, czego nauczył ich czas spędzony w tym budynku. Film wywołał dużo śmiechu i wzruszeń na widowni oraz przywołał najlepsze wspomnienia związane z Filologiem.

To naprawdę wiele wspomnień! Te wszystkie śmiechy, chichy i poznanie ludzi, z którymi znajomości utrzymuję do teraz. Dzięki Wydziałowi Filologicznemu te historie ze mną zostały

– podkreślał absolwent dziennikarstwa, mediów i projektowania komunikacji społecznej, mgr Patryk Kapa.


Następnym punktem Gali było rozdanie Medali za Chlubne Studia najlepszym absolwentom studiów I i II stopnia. – nagrody wręczyli osobiście dziekan Rafał Zarębski oraz prorektorka Dorota Golańska. Nieco później swoje dyplomy ukończenia studiów odebrali absolwenci studiów magisterskich.

Specjalnie tutaj przyszłam i wszystko nagrywałam! Znamy się z Olgą od 11 lat i na każdym kroku jestem bardzo dumna z każdego jej osiągnięcia!

– chwaliła mgr Olgę Chlebną, absolwentkę lingwistyki dla biznesu, jej przyjaciółka.

Laureaci konkursu na najlepsze prace dyplomowe w KIiB UŁ

Część spotkania związaną z wręczaniem nagród i dyplomów zakończyło ogłoszenie wyników konkursu na najlepsze prace licencjackie i magisterskie w Katedrze Informatologii i Bibliologii UŁ. W końcu nadszedł również czas na najważniejszy moment całego wydarzenia, czyli tradycyjny wyrzut biretów. Przesąd mówi, że im wyżej absolwenci rzucą biretem w górę, tym lepsza kariera zawodowa będzie na nich czekać w przyszłości.

Na początku przyszedłem tutaj z wizją, że zostanę dziennikarzem sportowym, bo bardzo lubiłem piłkę nożną. Ale te studia pokazały mi, że inne drogi też są fajne, dzięki czemu zdecydowałem się na swojej ścieżce skręcić w stronę PR-u

– opowiadał mgr Patryk Kapa.

Absolwenci na tle wydziałowej ścianki

Po części oficjalnej na absolwentów i ich rodziny czekały poczęstunek i symboliczna lampka szampana. Był również czas na pamiątkowe zdjęcia oraz zabawę z kamerą 360°. Absolwenci mieli okazję spędzić ze sobą czas, powspominać studenckie chwile, które już są za nimi, a także uczcić swój sukces z najbliższymi.

Było absolutnie fantastyczne! Magisterka była tak luźna, tak przyjemna… Bardziej naukowa, znacznie bliżej rzeczywistości, było tu więcej prób obiektywizacji. To robienie tego, co naprawdę chce się robić

– wspominał mgr Mikołaj Dominik, absolwent kultury i sztuki współczesnej.

Na twarzach absolwentów widać było zadowolenie i radość z możliwości dzielenia się osiągnięciem z bliskimi. Z kolei u wielu rodziców obecnych podczas uroczystości pojawiły się łzy wzruszenia.

Jestem bardzo dumna, chciałabym, żeby realizowała swoje marzenia i mam nadzieję, że tak będzie. Teraz jest bardzo zadowolona, oby to przekładało się na jej dalsze życie!

– mówiła ze wzruszeniem w głosie mama mgr Martyny Koseckiej, absolwentki dziennikarstwa, mediów
i projektowania komunikacji.

Absolwentka na tle wydziałowej ścianki

W wydarzeniu wzięli również udział absolwenci, którzy studia na Wydziale Filologicznym ukończyli dzięki programom kształcenia realizowanym w ramach współpracy uczelni partnerskich.

To, czego nie zapomnę, to więzi, jakie miałam z moimi kolegami oraz koleżankami z grupy oraz nasza różnorodność. Studiowanie oznacza dla mnie naukę. W szkole uczysz się przez pryzmat znajomych, rodziny. Na studiach za to uczysz się zupełnie nowych rzeczy, które są zgodne z Tobą i Twoimi zainteresowaniami

– podkreślała mgr Uzoamaka Asiegbu, nigeryjska absolwentka Master’s Degree in Women’s and Gender Studies (GEMMA) na Wydziale Filologicznym UŁ.

Gala Absolwentów kolejny raz stała się okazją do świętowania zakończenia ważnego etapu życia, jakim są studia, a także do pożegnania się z Wydziałem Filologicznym, w którym absolwenci spędzili ostatnich kilka lat.

Korzystajcie mądrze ze zdobytej wiedzy, przeciwstawiając się niesprawiedliwości, kłamstwu, wszelkiej manipulacji. Tego chcieliśmy Was nauczyć i wierzymy, że nam się to udało

– zakończył dziekan Wydziału Filologicznego, prof. Rafał Zarębski.

Zobacz też:
Fotorelacja nr 1 (zdj. Bartosz Burski)
Fotorelacja nr 2 (zdj. Eryk Woźniak)
Fotorelacja nr 3 (zdj. Bartosz Ciechanowicz)


Tekst: Justyna Rojewska
Zdjęcia: Bartosz Burski/Bartosz Ciechanowicz/Eryk Woźniak