Nauka języka polskiego we Włoszech. Projekt polonistów z finansowaniem od NAWA

Poloniści z Wydziału Filologicznego UŁ będą nauczać języka polskiego we włoskiej Weronie. Projekt „Polacy o Włochach – Włosi o Polakach (język, literatura, kultura)” uzyskał właśnie finansowanie ze środków NAWA w ramach programu promocji języka polskiego.

Werona
Kierownik projektu prof. Magdalena Pietrzak

Działania projektowe prowadzone będą wśród studentów Wydziału Języków i Literatur Obcych na Uniwersytecie w Weronie, jednej z najbardziej prestiżowych uczelni na Półwyspie Apenińskim. Współpraca zakłada przeprowadzenie turbokursu języka polskiego (5 dni po 4 godziny) oraz wygłoszenie 10 wykładów popularyzujących wiedzę z zakresu języka polskiego, literatury i kultury polskiej podczas tygodniowego pobytu w Weronie. Dodatkowo łódzcy poloniści już w swoim macierzystym mieście przeprowadzą w formie zdalnej kolejne 10 wykładów dla studentów w Weronie. Wykłady uzupełnione o wybór tekstów źródłowych ukażą się w formie pliku PDF.

Nawiązując współpracę z Uniwersytetem w Weronie w zakresie promocji języka polskiego i polskiej kultury, wychodzimy naprzeciw ogólnemu zainteresowaniu Polską i Polakami w regionie Veneto. Wynika ono nie tylko z prowadzonych studiów slawistycznych, lecz także podyktowane jest obecnością Polaków zarówno w samej Italii, jak i w tym konkretnym regionie (zwłaszcza nad jeziorem Garda)

– wyjaśnia kierownik projektu dr hab. prof. UŁ Magdalena Pietrzak.

W zespole projektowym oprócz prof. Pietrzak znaleźli się: dr Magdalena Wismont, dr hab. prof. UŁ Maria Berkan-Jabłońska, dr hab. prof. UŁ Małgorzata Mieszek, dr Mateusz Gaze, dr Kamila Kubacka oraz dr Katarzyna Kowalik (Zakład Italianistyki UŁ, tłumacz).

Zamierzonym rezultatem projektu jest uzupełnienie luki w ofercie studiów slawistycznych na Wydziale Języków i Literatur Obcych Uniwersytetu w Weronie, a spodziewanym efektem długofalowym – zainicjowanie studiów polonistycznych na Wydziale JiLO. W ten sposób możliwa stanie się ściślejsza współpraca między Uniwersytetem w Weronie a Uniwersytetem Łódzkim, procentująca regularną wymianą studencką.

Liczymy również na zainteresowanie włoskich studentów i wykładowców polską kulturą i literaturą, co będzie skutkowało chęcią odwiedzenia naszego kraju. Mamy nadzieję, że realizacja projektu stworzy okazję do współpracy oraz integracji społeczności akademickiej z obu państw, co przyczyni się do budowania międzynarodowych relacji i zrozumienia kulturowego

– podsumowuje prof. Pietrzak.

Projekt rozpocznie się w grudniu 2024 roku i potrwa 12 miesięcy. Na realizację działań uzyskano od Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej blisko 150 tysięcy złotych.