(Post)industrialne przestrzenie polszczyzny – rusza projekt finansowany przez NAWA

Naukowcy z Wydziału Filologicznego otrzymali finansowanie w wysokości niemal 150 tysięcy złotych od Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej! Zespół pod kierownictwem prof. Beaty Grochali-Woźniak w ramach programu „Promocja języka polskiego” zrealizuje innowacyjny projekt pt. „(Post)industrialne przestrzenie polszczyzny”.

Prof. Beata Grochala-Woźniak (kierownik projektu)

Celem projektu jest promocja języka polskiego jako nierodzimego z wykorzystaniem innowacyjnych metod nauczania w nawiązaniu do tradycji postindustrialnej Łodzi, a także rozwój kompetencji studentów specjalizacji glottodydaktycznej. Adresatem projektu są głównie studenci slawistyki Uniwersytetu w Bochum, ale także Polonia z Zagłębia Ruhry i nauczyciele tamtejszych szkół polskich. Projekt realizowany będzie pod hasłem postindustrialności, co odpowiada typowi relacji, jakie łączą Uniwersytet Łódzki i Uniwersytet w Bochum – uczelnie zrzeszone w sieci UNIC. Istotne jest wzmocnienia pozycji języka polskiego na Uniwersytecie w Bochum, gdzie w ramach studiów slawistycznych prowadzona jest filologia polska (obok rosyjskiej), a także do zwiększenia konkurencyjności i atrakcyjności oferty polonistycznej.

Projektowane zadania obejmują przede wszystkim kurs doskonalący z języka polskiego dla studentów z Bochum zatytułowany „ALPI. AKADEMICKIE LEKCJE (POST)INDUSTRIALNE”. Jego współautorami będą studenci specjalizacji glottodydaktycznej UŁ.  Część pierwsza "Stacja Bochum” zostanie przeprowadzona podczas wizyty polskich studentów na Uniwersytecie w Bochum, natomiast część druga – „Stacja Łódź” – podczas rewizyty studentów z Niemiec w UŁ. Główny cel kursu to stworzenie gry miejskiej oraz wirtualnego pokoju zagadek. Ponadto studenci wysłuchają wykładów dotyczących kultury postindustrialnej Łodzi.

W trakcie pobytu w Niemczech odbędą się również spotkania z tamtejszą Polonią oraz warsztaty dla nauczycieli ze szkół polskich z Zagłębia Ruhry.

W czerwcu 2024 r. gościliśmy na naszym Wydziale prof. Tanję Anstatt z Uniwersytetu w Bochum, która wyraziła chęć współpracy z łódzką polonistyką. Odpowiedzią na tę propozycję jest nasz projekt – łączy on w sobie elementy glottodydaktyczne z aspektem regionalnym, który jest niezmiernie ważny w nauczaniu języka. Dla studentów naszej specjalizacji to znakomita okazja do praktycznego wykorzystania nabytej podczas zajęć wiedzy i umiejętności, ale także przygoda, która daje możliwość poznania nowych miejsc i ludzi.

– dodaje kierownik projektu, dr hab. prof. UŁ Beata Grochala-Woźniak.

W zespole projektowym, oprócz prof. Beaty Grochali-Woźniak, znaleźli się: dr Paulina Kaźmierczak, mgr Jakub Sroka oraz studenci specjalizacji glottodydaktycznej. Projekt otrzymał finansowanie w wysokości 149 994,08 zł w ramach programu „Promocja języka polskiego” Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA). Naukowcy rozpoczną działania na początku grudnia 2024 roku i zakończą swoje prace po roku, czyli 31 grudnia 2025 r.