Za nami ogólnopolska konferencja naukowa „Reymont – stulecie Nobla”

W dniach 13-15 listopada w auli A5 Wydziału Filologicznego UŁ odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa „Reymont – stulecie Nobla”. W konferencji udział wzięło 62 prelegentów z 17 jednostek naukowych z terenu całej Polski.

 

Celem konferencji była prezentacja wyników badań nad życiem i dziełem W.S. Reymonta prowadzonych przez naukowców i naukowczynie z całego kraju. Wykorzystano do tego celu setną rocznicę wyróżnienia pisarza najwyższą nagrodą w dziedzinie literatury.

Do uczestnictwa w konferencji zaproszono trzy pokolenia badaczy oraz adeptów i ten zamysł doskonale uwidocznił różne punkty widzenia na twórczość noblisty: od tradycyjnych odczytań po nowoczesne reinterpretacje (samego dzieła i adaptacji).

Zaprezentowane referaty ukazały rozmaite ujęcia badawcze: biograficzne, kontekstowe, interpretacyjne, recepcyjne, etc., ale odsłoniły również wiele białych plam oraz złych rozpoznań w obszarze tych eksploracji, co daje podstawę do ponowień. Referaty te były gorąco dyskutowane, co świadczy o niesłabnącym zainteresowaniu życiem i twórczością Reymonta.

Zdecydowana większość prezentowanych referatów (wycinków, skrótów) zapowiada odkrywcze i wartościowe artykuły naukowe mające niebagatelną wartość dla wydobywania, oświetlania i podtrzymywania naszej polskiej tradycji narodowej.


Tekst: prof. dr hab. Dorota Samborska-Kukuć, Barbara Hac-Rosiak
Zdjęcia: Bartosz Burski (Biuro Promocji i Komunikacji Wydziału Filologicznego UŁ)